Se starožitným nábytkem je spojeno mnoho oprav, které můžete částečně zvládnout sami, nebo je svěřit odborníkům.
Restaurujeme veškerý historický nábytek a interiérové doplňky ze dřeva, včetně stavebně truhlářských prvků jako dveře či obklady stěn.
Běžné opravy starožitného nábytku
Mezi běžné opravy patří například zpevnění konstrukce, sejmutí starých laků a nepůvodních barevných
nátěrů, povrchová úprava dle výběru zájemce. Doplnění chybějících dílů, oprava pojezdů zásuvek a mnoho dalšího.
Běžné je ošetření proti dřevokaznému hmyzu a plísním. Doplnění původního kování, zámků, klíčů a obnovení původní funkce i vzhledu nábytku.
Náročnější restaurátorské postupy
Mezi náročnější restaurátorské práce patří například konzervace a zpevňování dřeva zničeného hmyzem a plísněmi. Restaurování a obnova všech druhů vykládání, intarzií, marketérií a inkrustací, doplnění poškozených či úplně chybějících řezeb. Pozlacujeme pravým zlatem, stříbrem či metálem v lesklém i matném provedení. Na přání realizujeme přírodní i černou šelakovou polituru provedenou na vysoký lesk.
Naší specialitou jsou historické povrchové úpravy ke slohovému nábytku jednotlivých období, podle historických receptářů.
Příklady prováděných povrchů
Vosk, olej
Voskovaný povrch se s oblibou používal ve všech obdobích u nábytku, z něhož ?voní? dřevo. Vosk spolehlivě chrání vůči vnějším vlivům a vytváří hedvábně polomatný povrch. Matný povrch zanechává lněný olej, vysychající do pevného, pružného filmu, který se s oblibou používal u sedacího nábytku 17. a 18. století
Historické laky
Složení známe ze starých receptářů od 12. do 20. století, používání laku umožnil vynález rozpouštědel jako je terpentýn a líh. Zprvu se používaly tuzemské pryskyřice jehličnatých stromů. S dálkovým obchodem přišly středomořské pryskyřice jako mastix, sandarak a levandulový či makový olej. Nejsložitější laky přináší 18. století, které dále využívá asijské a africké suroviny jako šelak, damara, kopál nebo fosilní jantar.
Dnes Vám tak můžeme nabídnout například jantarový velmi tvrdý lak. Kočárový lak vynikající odolností proti povětrnosti nebo borokní lesklé nábytkové laky.
Šelaková politura
Leštěná šelaková politura je nejnáročnější povrchovou úpravou dýhovaného i masivního nábytku. Do střední Evropy přišla začátkem 19. století a její provedení se skládá až z 30. pracovních operací. Přestože se dnes běžně používají laky, se kterými lze dosáhnout vysokého lesku na povrchu předmětu, šelaková politura zůstává nenahraditelná pro své jedinečné optické vlastnosti a estetické působení.
Malby
Malby jsou jednou z nejstarších povrchových úprav nábytku. Všeobecně známé jsou např. malované truhly apod. Opravy tohoto nábytku již vyžadují nemalé zkušenosti s technikou prováděných prací a restaurováním malby.